HUSA

DOBRÉ PODMÍNKY

Husy jsou jediné ze čtyř základních druhů drůbeže, které velmi špatně snášejí intenzivní průmyslové chovy. Zajištění dobrých životních podmínek ptáků bylo základem rozvoje technologie chovu hus v Polsku. "Polské ovesné husy" se chovají na malých farmách s přístupem k výběhům, které se využívají s velkou radostí. Pouze v prostorách mohou ptáci naplno projevit své chování. Pobyt ve výbězích, téměř volný pohyb, využití čerstvého vzduchu a slunečního záření velmi příznivě ovlivňují výkonnost imunitního systému ptáků a zvyšují jejich přirozenou odolnost vůči chorobám.

Nejsou to jen podmínky údržby, které odlišují „polské ovesné husy“ od jiných technologií chovu hus a jiných druhů masných ptáků. Specifické a přírodním podmínkám velmi blízké je i krmení hus. Potrava husy obsahuje kromě nejkvalitnějších obilných zrn i zelené krmivo, tedy obiloviny, trávy, luštěniny, zelí a kořenová krmiva. Menší hejna hus často využívají výběhy v extenzivně využívaných ovocných sadech, kde kromě trávy a bylin požírají i padající ovoce. V posledních týdnech odchovu se potrava husí sestává zejména z ovsa a mrkve. Taková strava dává jatečnému tělu jedinečné senzorické hodnoty, hlavně chuť.

ODPOVĚDNÁ VÝROBA

Všechna hejna hus podléhají přísnému veterinárnímu inspekčnímu dohledu, který vylučuje používání zakázaných látek při jejich krmení včetně růstových stimulantů. Přirozené podmínky ustájení a použitá výživa – hlavně přírodní, nízko zpracované krmivo, výrazně zvyšují účinnost imunitního systému a přirozenou odolnost ptáků, čímž se minimalizuje výskyt zdravotních poruch a používání farmakoterapie. Strava nejmladších housat v prvních týdnech života je doplněna o minerály a vitamíny.
Drůbeží jatka dohlížejí na hejna hus svých dodavatelů. Především se kontroluje, zda podmínky chovu a krmení hus jsou v souladu s požadavky značky "Polská ovesná husa".
Technologie chovu "polské ovesné husy" není škodlivá pro životní prostředí. Vytápění místností pouze v prvních 3-4 týdnech života a držení ptáků ve výbězích způsobuje, že chov tohoto druhu je málo energeticky náročný. K nízké uhlíkové stopě produkce hus přispívá i používání převážně přírodního farmářského krmiva. Tento směr výroby lze určitě nazvat udržitelným a proekologickým.
 "Polská ovesná husa" se vyrábí v souladu se zásadou "z pole na stůl, která umožňuje podrobnou analýzu a identifikaci každé fáze chovu, porážky, zpracování po porážce a obchodu

KVALITA

"Polská ovesná husa" je produktem nejvyšší kvality. To, co ji odlišuje od ostatních husích produktů, nejsou jen životní a krmné podmínky, ale také věk zabití. Porážka se obvykle provádí ve věku 16-17 týdnů, kdy je peří zcela zralé. Takový pozdní věk zabijačky má také velmi pozitivní vliv na kvalitu masa, zejména jeho chuť. Husa je maso pro gurmány a fajnšmekry.

ZDRAVÍ

Husí maso je klasifikováno jako "červené maso". Vysoký obsah nitrosvalového, mezisvalového a podkožního tuku zvyšuje kalorickou hodnotu husy, ale dodává jí jedinečnou, výjimečnou chuť. Husí sádlo je velmi prospěšná pro zdraví spotřebitelů, protože má požadovaný kyselý profil, tzn. j. vysoký poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Příznivý účinek takového profilu mastných kyselin na zdraví spotřebitele se projevuje mimo jiné: vliv na požadovaný poměr frakcí cholesterolu pro spotřebitele.
Vysoký obsah tuku v mase je bohatý i na vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K) a niacin. Namísto doplňování denní stravy syntetickými vitamíny tedy využívejme těch přírodních, lehce stravitelných, které husa obsahuje. Totéž platí pro minerály, zejména železo, hořčík, fosfor, draslík a zinek.
Dá se s plnou jistotou říci, že výrobky z „polské ovesné husy“ (maso a tuky) mají zdraví prospěšné vlastnosti. Příznivě působí na většinu metabolických cest člověka a jejich konzumace může být prvkem prevence srdečně-cévních onemocnění a rakoviny. Konzumace husího masa umožňuje spojit potěšení a zdravou výživu. Husa se řadí mezi tzv. funkční potraviny.