KACHNÍ

DOBRÉ PODMÍNKY

Kachny se vyznačují velmi rychlým tempem růstu. Plné využití jejich genetického potenciálu v tomto směru je možné pouze tehdy, jsou-li podmínky jejich chovu a krmení zajištěny v souladu s požadavky. Poskytnutí vhodných podmínek pro chov kachen má pozitivní vliv na kvalitu jatečného těla a masa.

V Polsku se kachny obvykle chovají na malých farmách. Během „sezóny husaciny“ (březen – říjen) se chovají husy, v ostatních měsících kachny. Na takových farmách mohou kachny využívat výběhy. Čerstvý vzduch, přirozené světlo a dostatek pohybu stimulují přirozenou odolnost kachen vůči chorobám.

Základní stravu kachen tvoří obilná jídla, jídla z vysokobílkovinných luštěnin, řepkové krmivo a rostlinné nebo živočišné tuky. Vše je doplněno o minerály, vitamíny 
a přísné esenciální aminokyseliny. Základní strava může být doplněna rostlinami, zeleným krmivem a dokonce i siláží. Kachny jsou typické všežraví ptáci.

ODPOVĚDNÁ
VÝROBA

Technologie chovu kachen Pekin není škodlivá pro životní prostředí. Vytápění místností jen v prvních 3-4 týdnech života a možnost držení ptáků ve výbězích způsobují, že chov tohoto druhu není příliš energeticky náročný a zanechává tak nízkou uhlíkovou stopu.  Chov kachen v Polsku se provádí v souladu se zásadou „z pole na stůl, která umožňuje podrobnou analýzu a identifikaci každé fáze chovu, porážky, zpracování po porážce a obchodu. 

KVALITA

Všechna hejna kachen podléhají přísnému veterinárnímu inspekčnímu dohledu, který vylučuje používání zakázaných látek při jejich krmení včetně růstových stimulantů. Přirozené podmínky ustájení a kvalitní potrava, zejména nízko zpracovaná krmiva, výrazně zvyšují účinnost imunitního systému a přirozenou odolnost ptáků, čímž se minimalizuje výskyt zdravotních poruch a používání farmakoterapie. Především se sleduje pohoda ptáků. Kontrola kvality masa probíhá ve dvou fázích – výrobci drůbeže kontrolují i ​​hejna kachen svých dodavatelů.

ZDRAVÍ

Kachní maso, podobně jako husa, je klasifikováno jako „červené maso“. Poměrně vysoký obsah tuku sice zvyšuje jeho kalorickou hodnotu, ale výrazně zlepšuje jeho senzorické vlastnosti, zejména chuť. To je do značné míry dáno profilem mastných kyselin, zejména obsahem polynenasycených mastných kyselin. Složení tuku kachen závisí ve velké míře na jejich výživě. Často se podobá na husí sádlo.
Kachní maso obsahuje mnoho vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E) a vitamínů skupiny B (zejména B12) a červená barva masa svědčí o vysokém obsahu hemoglobinu a myoglobinu, a tedy železa. Kachní maso je také velmi dobrým zdrojem hořčíku, draslíku a fosforu. Doporučuje se zařadit kachní maso do stravy lidí 
náchylných k anémii.